Zapalenie skóry

zapalenie skóry
Wiele substancji zawartych w lekach, także roślinnych, które same nie działają niekorzystnie na skórę, pod wpływem promieni ultrafioletowych może powodować różnego rodzaju odczyny posłoneczne. Najczęściej są to odczyny fototoksyczne i reakcje fotoalergiczne. Im niższy mamy tzw. fototyp ( I i II to jasna karnacja, sporo piegów na skórze, włosy blond lub rude, oczy jasnoniebieskie, jasnozielone lub szare), tym szybciej mogą pojawić się reakcje skórne i mogą być silniejsze. Odczyny fototoksyczne pojawiają się wówczas, gdy w zażytym przez nas leku znajduje się substancja, która zwiększa wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe. Zaraz po opalaniu pojawiają się zmiany skórne na tych częściach ciała, które nie były zasłonięte przed słońcem. Zmiany te przypominają nasilone oparzenie słoneczne, towarzyszy im pieczenie, ostre zaczerwienienie, niekiedy także z pęcherzykami. Takie objawy mogą załagodzić chłodne okłady z 2% wodnego roztworu kwasu bornego.
Do reakcji fotoalergicznych dochodzi tylko u niektórych osób stosujących fotouczulające leki. Gdy po raz pierwszy po zażyciu leku pójdziemy się opalać, zmienione pod wpływem słońca cząsteczki preparatu zaczną się łączyć z białkami skóry tworząc uczulające alergeny. Układ odpornościowy zapamiętuje te alergeny i przy następnym zażyciu leku i pojawieniu się na słońcu, dojdzie do stanu zapalnego skóry z obrzękiem i pokrzywką. Odczyny fotoalergiczne ustępują zwykle po odstawieniu leku, wywołującego taką reakcję, unikaniu słońca i zażywaniu preparatów przeciwuczulających.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia posłonecznych odczynów na skórze, czytaj dokładnie ulotki leków i pytaj lekarza, czy możesz się opalać w trakcie terapii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz