Jak odróżnić kaszel od astmy

astma i kaszel


Niekiedy astmę wywołują alergeny, ale równie dobrze choroba może mieć podłoże niealergiczne. Może dotyczyć dzieci cierpiących na nawracające infekcje dróg oddechowych.

Do charakterystycznych objawów astmy należą duszności. Wdychane powietrze dostaje się do płuc przez oskrzela i oskrzeliki. Jeżeli proces ten jest zaburzony, kanaliki się kurczą, powodując trudności w oddychaniu. Podczas napadów duszności, co ma miejsce głównie w nocy, dziecko kaszle, oddycha z wysiłkiem, a przy wydechu słychać charakterystyczny świst. Atak ma związek z niedotlenieniem, co wywołuje niepokój i rozdrażnienie, a jeśli atak jest ciężki, dziecko poci się, sinieje. Na szczęście u większości dzieci astma ma przebieg łagodny, ataki pojawiają się sporadycznie, głównie podczas infekcji czy zmiany klimatu.

Jeszcze niedawno leczenie astmy polegało na przynoszeniu ulgi choremu w czasie ataku duszności. Obecnie terapia przede wszystkim ma nie dopuścić do pojawienia się ataków. To oznacza konieczność profilaktycznego przyjmowania leków – także wówczas, gdy dziecko nie ma objawów choroby. A to bywa trudne dla rodziców – gdy nie ma ataków, wydaje się, że dziecko jest zdrowe, po co zatem faszerować je chemią. Wątpliwości rodziców zwiększa fakt, że lekami stosowanymi w astmie są sterydy wziewne. Warto jest wiedzieć, że nie mają one nic wspólnego ze szkodliwymi sterydami anabolizującymi, zażywanymi przez kulturystów. Leki mają zbawienny wpływ i nie tylko nie dopuszczają do ataków duszności, ale także zapobiegają nieodwracalnym zmianom, jakie mogą wystąpić w układzie oddechowym, gdy astma nie jest leczona.

W astmie ważne jest unikanie tego wszystkiego, co może wywołać reakcję uczuleniową.
Warto zatem:

zrezygnować z zasłon, wykładzin i dywanów, bo gromadzą kurz;
nie palić w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko;
nie używać pachnących proszków do prania, płynów do płukania, oszczędnie stosować perfumy:
zrezygnować z nawilżaczy powietrza, gdyż mogą rozwinąć się w nich szkodliwe grzyby;
nie brać pod swój dach zwierząt, bo atak duszności może wywołać sierść kota czy chomika.
Niektóre dzieci wyrastają z astmy w okresie dojrzewania, jednak większości towarzyszy ona przez całe życie.
Dziecko chore na astmę nie powinno się nastawiać na sporty wyczynowe, jednakże pływanie, jazda na nartach czy gimnastyka to z pewnością coś dla niego.
Ważne, żeby przekazując dziecku wiedzę o ograniczeniach, jakie stawia choroba, nie wpędzać go w poczucie niższej wartości.
Trzeba sprawić, aby codzienne zażywanie leków stało się naturalne i oczywiste jak mycie zębów czy rąk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz