Gorączka dzieci

gorączka u dziecka
Trzydniowa gorączka u dzieci wywołana jest przez wirusa przenoszonego drogą kropelkową . Źródłem zakażenia może być inne dziecko lub ktoś inny, kto chorował na trzydniową gorączkę. Po 5-15 dni od momentu kontaktu z wirusem pojawia się wzrost temperatury.
Gorączka pojawia się nagle, niespodziewanie. Dziecko może zasnąć zdrowe, a obudzić się rozpalone, z wysoką gorączką. Nie występują żadne objawy ostrzegawcze: gorsze samopoczucie, rozdrażnienie. Dlatego właśnie, większość rodziców bagatelizuje sprawę myśląc, że dziecko się zgrzało. Zmierzenie temperatury wszystko wyjaśnia. Gorączka jest zwykle bardzo wysoka, 39-40 stopni C. Należy obserwować dziecko, gdyż może dostać drgawek gorączkowych (niemowlęta). Dziecko, w czasie choroby, zwykle czuje się dobrze, ale osłabione wysoką temperaturą nie ma apetytu i jest rozgrymaszone. Czasami pojawia się niewielkie powiększenie węzłów chłonnych. Musimy się starać obniżyć gorączkę. Chłodne okłady na czoło, kark i łydki oraz kąpiel w wodzie o dwa stopnie chłodniejszej niż temperatura ciała dziecka są skutecznymi sposobami w walce z wysoka temperaturą. Maluchy zwykle za tym nie przepadają. W zamian można podać środek przeciwgorączkowy, czyli przeznaczony specjalnie dla dzieci preparat zawierający paracetamol lub ibuprofen. Aspiryna wykluczona. Gdy temperatura spadnie, nie czekajmy z kolejnym użyciem preparatu, aż wzrośnie. Leki przeciwgorączkowe należy podawać regularnie. Dawka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Preparaty dla dorosłych nie nadają się dla dzieci. Należy trzymać się zaleceń lekarza. Gorączkujące dziecko powinno jak najwięcej pić. Nie martwmy się gdy dziecko nie chce jeść, najważniejsze żeby dużo pił.
Gorączka utrzymuje się przez trzy dni po czym wraca do normy. Zwykle kilka godzin przedtem lub potem pojawia się drobno-plamista, różowa, delikatna wysypka. Najczęściej na szyi i tułowiu. Na początku, gdy dziecko dostaje gorączki, nie wiadomo co mu dolega. Wiele chorób dziecięcych zaczyna się wysoką temperaturą. Jednak gdy pojawia się wysypka, diagnoza jest oczywista- trzydniówka. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest osłabione po chorobie. Starajmy się by w pierwszym tygodniu po wyzdrowieniu nie miało kontaktu z osobami chorymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz